Напоследък , и не че е модерно , но много се говори и пише за това как да се подобри климата на средата . И нямам предвид глобално климата . А този на средата , в която живеем , работим , вършим ежедневните си дейности.
Малка стъпка към това , в контекста на любителското градинарство , е подобряване здравето на една градина.
Какво означава това . За да е здрава и жизнена една градина ,от съществено значение е състоянието на почвата. Растенията зависят основно от почвата , в която са засадени. При неподходяща за тях , рано или късно започват да страдат . Ще дам един малък пример с растение , което не беше засадено в градина , но пък беше засадено в напълно неподходяща за него почва . Един фикус Бенджамин , които в продължение на години , незнайно как , оцеляваше . Помолихме собственика на растеието да ни го даде , за да го спасим и възстановим .
Резултатите не закъсняха .
Как може да се подобри състоянието на почвата .
Няколко лесни съвета .За начало не прекалявайте с поливането . Скоро имахме възможност да посетим градина , в която водата буквално се изливаше и беше удавила голяма част от намиращите се там растения . Толкова много вода може да доведе до уплътняване на почвата, особено ако не се окопава . Може да доведе до вкисляването и , намаляване на микроорганизмите , които живеят в нея и дори животните , които се хранят чрез почва , не биха издържали дълго време. Това са различни видове червеи , бактерии и гъбички . Когато се полива редовно и обилно , почвата трябва да е добре дренирана , за да не се стига до горепосоченото.
За да се поддържа органичният елемент на почвата , събирайте растителните отпадъци и компостирайте . Самия процес не е труден . Просто се иска малко местенце от градината ,където да събирате отпадъците след косене , подрязване , окапали листа от дърветата .
На снимките , от различен ъгъл, се вижда компостер , поставен така , че да не пречи , да не загрозява и да е удобен за употреба.
В градинските секции на големите магазини се продават готови компостери с различни размери . Но може и сами да си приготвите ,от стари палети например . Като за целта избирате място в градината , което не е изложено на пряко слънце и не заема централно място в нея . Все пак ще са ви нужди година , две , за да получите добре угнила биомаса , която да внесете обратно в градината . Имайте предвид , че в процеса на гниене , се отделят течности , които , ако компостера е върху циментова или друга подобна повърхност , биха замърсили . За това под него трябва да е почва , най-добре с ниво , което позволява течностите да се събират и попиватв нея , а не да се изливат извън компостера .
В компостера може да слагате зелена маса , сухи листа , органични отпадъци от домакинството , в т.ч. обелки от плодове и зеленчуци , яйчени черупки , дори хартия . Най-добре това да са остатъци от кашони , картони , които са без вложено в тях мастило . Не и вестници .
Влагането в компостера на биомасата се прави на пластове – ред свежа маса , ред сухи отпадъци . За да се ускори процеса на гниенето , е добре от време на време да се преобръща цялата маса .Така в нея прониква кислород , който подпомага гнилостните процеси . Зелената и сухата маса се размесват равномерно . Това може да направите един или два /три пъти в годинта. Тъкмо ще разберете как върви процеса на компостиране . В момента в агроаптеките се продават и дрожди , които подпомагат равномерното гниене и превръщане в хумус на вложените растителни остатъци . При необходимост , особено ако свежата маса е в малки количества , може да се добави вода . Някои автори препоръчват и добавяне на минерални торове .
Ако имате повече от необходимите количества окапали сухи листа , и не може да ги вложите всичките в компостера , направете следното . Съберете ги и ги затворете в чували или специално отделено само за тях място , където в продължение на година , две или дори три , да угниват спокойно , без да пречат . Няма да получите богат тор от тях , но след успешното им угниване може да подобрите механичният състав на почвата в градината си .
Какво още може да се направи за подобряване здравето на една градина .
Когато изграждате градина е добре да подберете растенията така , че в нея да могат да живеят или да се изхранват чрез нея , различни видове животни . Имам предвид насекоми , птици , дребни бозайници . Когато има цъфтящи растения , те ще привличат не само пчели , но и различни други видове насекоми , които ще опрашват растенията . В една добре поддържана и свежа градина е съвсем възможно да се появят различни насекоми вредители . Но заедно с тях ще се появат и насекоми , които се изхранват с тях . Появяват се и птиците , може дори да срещнете таралежче , някоя жабка , катерички . Няма лошо . Така градината ви ще е пълна с живот , а какво по-хубаво от това сутрин да ви будят птичи песни .
За да направите една градина възможно по-екологична , от съществено значение е количеството вода , което се използва в нея . При разговори с клиенти винаги наблягаме на оптималното поливане . Без излишно разточителство , но и без ненужно пестене . И като стана въпрос за последното , може да спестите част от водата за поливане ,особено в периодите на редовни валежи ,чрез нейното събиране . Много хора започнаха да събират дъждовна вода в неголеми резервоари . Ако имате външни чешми , също бихте могли да отвеждате част от отпадната вода директно в градината , като естествено съобразявате съдържанието на миещите препарата . На пазара може да намерите екологично съобразени такива .
И не на последно място , както съм писала вече в статиите за правилният избор на растения – да , подберете правилните растения за правилните места . Ако на слънчеви засадите устойчиви на засушаване , ако на сенчестите – такива , които обичат сянка , ако на местата , склонни да задържат почвена влага – влаголюбиви , значи сте на правилен път да създадете една устойчива и здрава градина .
Ако имате окопни растения – зеленчуци напр. , спазвайте практиката за сеитбооборот .Така ще намалите прекомерното изтощаване и замърсяване на почвата . Нейното възстановяване ще е по-лесно през годините .
Може също така да се опитате на намалите „химията“ във вашата градина . Аз лично никак не обичам градинските охлюви . Нито белокрилката , листните въшки и всякакви други вредители . За това напоследък се ориентирам към тяхното ограничаване , но не чрез готови примамки или разтвори на инсектициди . А методи съобразени с растенията в градината ни . За някои насекоми прилагам примамки . Много хубав метод за намаляване на пръсканията срещу листни въшки е като измия , в подходящо време , целите растения със силна струя вода . Въшките не се връщат повече . Не и скоро . Може да си направите примамки за охлюви от бира например или просто да насипете натрошени яйчени черупки около някои растения .
Каквото и да направите в тази посока , все ще допринесе за повишаване качеството на живот на растенията , подобряване цялостното здраве на градината . А и ще е радост за очите .