Или как да се подготвим за новите времена
Вече за никого не е тайна ,че климата на планетата ни се променя . Какви точно са причините , ясно е , че не са само тези , които широко се представят и едва ли ще узнаем напълно .
Видимите изменения на средата , в която живеем , са налице .
На първо място това са повишените температури и изместването на сезоните . Говоря в частност за нашата страна . Пролетта идва със закъснение , лятото продължава до средата на бившата вече есен , зимата започва от януари – т.н и т.н. ……
Другият фактор на средата – валежите . Ако до преди 20 – 30 години те бяха по-скоро равномерни и разпределени по месеци , сега се наблюдава тяхната липса с месеци с последващи порои , които причиняват , за съжаление , редовни наводнения . Докато преди години наводненията бяха сравнително рядко .
Ветровете . Също като валежите , се променят . Ако преди години беше рядкост появата на ураганни ветрове , сега , само в рамките на дни , се появяват последователни урагани , които причиняват небивали щети .
Към всичко това насочвам вашето внимание в контекста на този сайт – а именно поддръжката на една декоративна градина .
Какво имам предвид .
Ако сте прочели статията , в която става въпрос за правилния подбор на растенията , ще знаете , че техния избор се определя не само от желанието да притежавате конкретни растения . Съобразяването и местоположението на градината е също важно . Ще дам следния пример . От години правим поддръжка на една градина . На пръв поглед тя е като от градинарско списание . Красиви растения , подредени и по вид и по цвят , и по форма . За непрофесионалното око – радост за сетивата .
Но!!! Още с първото си посещение забелязахме неща , които явно бяха убегнали както на изпълнителя на градината , така и на нейните собственици .
Двора , в който е градината и сградата в него , е ориентиран посока север / юг . Т.е. къщата е на пътя на северните ветрове , които в този район могат да бъдат опустошителни . Нещо , за което предупредихме собствениците веднага . От северната страна има засадени кипариси . Казахме на собствениците , че тези дървета стават много високи и , ако не искат вятърът да ги събори в един момент , е добре да бъдат подрязвани на определена височина . Отказаха . Искали дърветата да станат много високи . И въпреки , че бяха с подпори , първата по-сериозна буря , ги ощети .
Други дървета , които също са на пътя на северния вятър – два пинуса . Отново предупредихме , че поставени на тези места в градината – а именно на пътя на северния вятър , ако не бъдат ,,държани,, под контрол – т.е. с по-малки корони , ще пострадат . Отговора отново беше не .
И така само след две години нашите предупреждения се оказаха вярни . Кипарисите , въпреки , че бяха укрепени , за малко да паднат от две последователни бури със силата на ураган . Двойно ги укрепихме , а двата пинуса освен подкрепа , получиха и нови прически . Премахнахме половината от короните , с цел олекотяването им . Най-накрая собствениците на градината сами се убедиха , че всичките ни предупреждения никак не са безпочвени .
Това се отнася за всякакви дървета . Навременно взетите мерки могат да сведат до минимум щетите , които може да понесат при извънредни обстоятелства , каквито са ураганните ветрове . Дали са иглолистни или широколистни растения , няма голямо значение . Редно е да се съобразяват редовните поддръжки с изменението на климата .
За температурите какво можем да кажем освен , че сезоните не са това , което бяха . Много от по-младото поколение , не познават сезонността на климата в България . Не знаят , че зимата започваше в началото на ноември , понякога и по-рано , и продължаваше до средата на март и изпадат в паника при първите снежинки .
В последните години обаче нещата съвсем не са такива . Повишението на температурите започва да се отразява негативно на някои растения . А те , за съжаление , не могат да реагират така бързо , както хората , примерно . Защото , ако на един човек му е студено – ще се облече . Ако му стане горещо , ще се съблече или ще си включи климатик , ако е на закрито . Докато при растенията какво се случва ?
Една година розите останаха с много малък цъфтеж . Защо ? Като цяло розите започват да се развиват още при първото по-трайно затопляне . През конкретната година , за която пиша , това стана в края на януари , продължи през февруари и през на март зимата се сети , че не беше идвала . Розите бяха започнали да се разлистват и падналия в началото на март сняг ги отрезви . Което за съжаление забави понататъшното им развитие .
Трябваше да съберат всичките си сили , за да ,,извадят,, нови листни пъпки , да пораснат достатъчно , че да развият и цветни пъпки . Които обаче се оказаха твърде малко . Като цяло тази година цъфтежът на розите не беше изобилен и продължителен . И тук идва нашата роля . Ние подкрепихме розите да преодолеят негативното проявление на изменението на климата . Понеже самите растения не могат да реагират достатъчно бързо . При окончателното затопляне през пролетта , започнахме да подаваме подходящи торове , стимуланти , активатори на растежа и др.
Запазихме живота и здравето на розите , които на следващата година успяха да върнат изобилният си цъфтеж.
Не само розите обаче реагират при ненавременно повишаване на температурите през периода зима /пролет . При други растения се наблюдава също неравномерно или неправилно развитие , закъснял , преждевременен или компрометиран цъфтеж , окапване на листа или цветове , забавяне на растежа .
През изиминалото лято наблюдавахме следното . В един от обслужваните обекти , има ацер с червени листа . При първото повишаване на температурите – говоря за рязко повишаване на температурите през лятото , придружено от няколко дневен силен вятър, листата на дървото , което е младо , не издържаха . В този случай растението е изложено на пътя на южния вятър . И така няколко дена температури от 35 градуса , в съчетание със много силен южен вятър , доведоха до пожълтяване на краищата на листата и последващо окапване . И така лятото започна ударно . С много високи , необичайни , за нашия регион ,температури , които се завържаха повече от два месеца . За съжаление , в този случай торовете нямаше да бъдат полезни . По-скоро биха навредили . Също като ниските температури , продължителните високи може да окажат негативно влияние върху растенията . Като цяло старите и големи растения понасят по-леко тази екстремни промени . Но младите , малките и неустойчивите може да понесат щети , които да доведат освен до забавено развитие , понякога и до смъртта им . За съжаление .
Имайки предвид това , когато се насочвате към избор на растения , обърнете внимание на температурният им толеранс . Това ще ви спести и пари и време .
Да поговорим и за дъждовете . Както вече казах и те не са такива , каквито бяха . Стават все по-редки и все по-често са проливни , октолкото умерени . Тази година през лятото в нашия град валя два пъти . И двата пъти дъждът беше пороен и валя почти през цялата нощ . Последния дъжд който падна преди лятото , беше през юни. Вкрая на юли валя веднъж , после веднъж и през август …. И понеже тук говорим само за декоративни градини , ще предупредя за щетите , които може да понесета те .
Обслужваме градина , която когато е била изградена , не е била дренирана . Не са направени дренажни отвори в подпорните и стени , които да отвеждат излишната вода . И при споменатите валежи , градината буквално беше наводнена . Стигна се до там , че няколко от младите тисове в нея не издържаха и започнха да загиват . Въпросните тисове – само да отбележа , са засадени до висока стена , до която има стълбище . Няма изградени дренажи и излишната вода се задържа в градината . Освен удавените тисове , на места в градината – отново до висока стена , се появи мъх от прекаленото задържане на вода . И ако някой реши да репликира , бързам да обясня каква е разликата от редовното поливане и поройния дъжд . При редовното поливане , особено при трева , поливната система обикновено е настроена да ,,излива,, вода , която да обезпечи кореновата система на тревата . Т.е максимум до 10 см в дълбочина . За това и поливките през лятото са по-чести . Докато пороен дъжд в продължение на цяла нощ вместо 4/5 л на кв м , може да ,,внесе,, 30 дори 40 л вода на кв м . Виждате ли разликата . Точно такива количества бяха измерени . Това е месечна норма излята за часове . Което вече не е в рамките на обичайното . И точно такива поройни дъждове може да нанесат щети в една градина . Друго , което може да се случи ,особено при градини с наклон , при проливен продължителен дъжд , е появата на ровини . Знае се ,че водата обикновено намира най – краткия път на своето движение , и ако намери ,,слабо,, място , веднага си го проправя .
В общи линии това са нещата , на които да се обърне внимание . Правилен подбор и поставяне на правилно място на растенията , правилна подготовка на терена на градината и навременна защита от силни ветрове и температури .
Ние също ще трябва да се пренастроим спрямо промените на климата , да се съобразяваме с тях и , доколкото можем , да помогнем на растенията и за тяхното справяне с тези промени.
аграрен инженер Антоанета Великова