Днешната статия е за мястото на декоративните треви в нашите градини .

Това са треви , които се използват не за ,,слят,, посев , както се сее върху поляна , а треви , които се засаждат самостоятелно или в групи .

Разнообразието на декоративните треви е голямо .

Те са различни по размер , по цвят , по ,,тектсура,,- по плътност на листата .

Някои от тях се засаждат самостоятелно като шикозен акцент в градината . Други се засаждат като еднородна група . Може да бъдат засадени в живописна композиция , подбрани по цвят , големина , структура на листата … Особено удачни за скални кътове и алпинеуми са малките треви .

императа и офипогон в скален кът

Но каквито и треви да решите да засаждате , първо добре проучете какви са техните изисквания към околната среда , какви грижи искат , колко големи биха станали във времето , каква поддръжка е необходима , за да живеят по-дълго . Може ли да ги разсадите безпроблемно при нужда …

Като цяло декоративните треви искат пълно слънчево огряване , за да се чувстват най – добре . Някои от тях понасят известна сянка , но тогава растежът им се забавя , оцветяването на листенцата не е в характерната за вида цветна гама .

На практика тези треви не боледуват , но само ако им се осигурят пълни адекватни грижи .

Например – пампаската трева – кортадерия . На практика е сухоустойчива , но не подлагайте на изпитание това и качество . Като всяко друго растение и тя има нужда да бъде поливана при силно засушаване . Но не понася преполиване и много ниски температури . Преди доста години , когато зимата беше зима , имаше период на силно понижаване и задържане на температурите . Под минус 15 градуса . Тогава много пампаски треви измръзнаха .

Този вид трева е може би е най-широко разпространен в нашите градини . Може да стигне много големи размери , расте бързо , особено ако е на подходящо място. Затова , за да не се наложи да я изкоренявате без време, преди да я засадите , помислете за точното и място .

Друга също много атрактивна , много голяма и красива трева е мискантус зебрина – китайския пъстър мискантус . Може да достигне над два метра и нагоре височина . Бързорастяща и непретенциозна трева .

В ляво на снимката – мискантус зебрина

Друг вид много красива декоративна трева , е пенизетума . Тя е от средните по размер треви .Може да достигне до метър и двайсет , метър и петдесет заедно с класчетата . Също много бързо растяща и лесно се самозасява . Имайте го предвид , ако се спрете на нея .

Пенизетум през лятото

От сравнително дребните треви ви представям синята фестука . Невероятен цветен акцент в градината при това през цялата година . Прави ниски ,плътни туфички , които цъфтят през лятото . Нежните и класчета може да оставите дълго време за разкош , но може и да подрежете след прецъфтяването , за да не се самозасее бързо бързо . Издържа известно сасенчване , но тогава расте бавно и цвета е по-блед .

Офипогон – или ,,черната трева ,, . Черна става на цвят , ако се отглежда на пълно слънцеогрявано място . Ако обаче я отглеждате на сенчесто , цвета и лилавее . Цъфти с много интересни розови цветчета . Размножава се неособено бързо чрез подземни стъбла . Може да го отглеждате както в градината, така и в саксии. На практика е ,,вечно зелен ,, , в случая – вечночерен . Това означава , че за разлика от други декоративни треви , не мръзне и стъблата му не изсъхват през зимата .

цъфтящ офипогон
В ляво – императа ред барон . В дясно – офипогон . засадени на сянка

Императа ред барон . Нежна , красива и двуцветна , по-скоро ниска , отколкото средно висока декоративна трева . ,,Ред ,, защото връхчетата на листенцата и са яркочервени , но само ако са на слънчево място . Ако е на сенчесто , цветовете и бледнеят.

Карекс – разкошна дълголистна трева от дребните видове . Листенцата и може да бъдат нежно слънчево златисти или зелени . Много подходяща за еднороден акцент , както и в комбинация с други дребни и средно големи видове декоративни треви , като им се осигури нужното жизнено растояние естествено . За да не си пречат . Карекс също не мръзне и остава жизнен през цялата зима .

И нашето откритие – мюленбергия !

Невероятен нежен и розов акцент за всяка уважаваща се градина . Има тънки , дълги и много нежни листенца . Средна по размер . По време на цъфтежа , който е продължителен , се обагря в розово . Като розов облак в градината . След прецъфтяване остават още по-нежни семенца . И тя като другите посочени треви , не иска много вода . Иска много слънце и любов , за да ви радва .

Както вече споменах , някои от тревите не искат да бъдат подрязвани в края на сезона или преди началото на следващия .

Тези , чиито листа и стъбла изсъхват , е добре да бъдат подрязвани навреме , за да не замърсяват градината . Мискантус , пенизетум , кортадерия , императа . Тях обикновено подрязваме ниско , за да позволим на новия подраст да се развие нормално и навреме . Обичайно това правим рано на пролет и при необходимост преди зимата . Тогава обаче оставяме стъблата малко по- високи , за да предпазват коренището от евентуален замърз .

Има и летни резитби . Ако листенцата на някои треви станат прекалено дълги и започнат да пречат на околните растения или се оплетат . Тогава отиват на фризьор . Внимателно подрязваме крайчетата им . Нищо не губят от това . Дори напротив , стават още по-гъсти и красиви . Това е и начин да предотвратите цъфтежът им , ако не го искате . Карекс , акорус , фестука . Може безпроблемно леко да подрежете .

А големите треви . кортадерия , пенизетум , Мискантус – понеже стават много високи , тях може да подрежете ,,странично,, – т.е. да се намали обиколката на туфата , като изрежете ниско до земята външните стъбла .

Има още много видове и техните разнообразни сортове декоративни треви .

В зависимост от това какво търсите за вашата градина , подбирайте точните растения , за да създатат една красива и устойчива среда за отдих и работа на открито .

аграрен инженер Антоанета Великова