За някои хора обикновено февруари не е месец , през който да мислят за работа на открито . Често обратите във времето са светкавични , от слънце сутрин и приятни температури , вечерта може да завали сняг и да стане смразяващо студено .

През февруари започва цъфтежа/масов/ на най-ранните цветя – кокичета , кукуряци/хелеробе, в последните години розите се подлъгват и започват своето развитие , първите дървета започват да цъфтят , много други напъпват … Лалета , минзухари,зюмбюли , нарциси и други се показват смело над почвената повърхност .

кокичета
хелеробе

Дори най-смелите иглики , при подходящо време , започват да цъфтят .

И това не е нещо невиждано до сега . А февруари е месец на внезапните промени .

Но въпреки непостоянния му характер , отдадените градинари винаги могат да намерят пролуки , в които да извършат неотложни дейности на открито .

Какво имам предвид ?

През февруари една от основните задачи е да се направи второто зимно пръскане на опадливите широколистни – дървета и храсти . С подходящите препарати и при температури от 8 * С , слънчево по възможност и безветрено време , ще си гарантирате предпазване на растенията от вредители и болести поне в началото на вегетацията им .

второ зимно пръскане

През февруари започват резитбите на листопадни растения – лози , вистерии , някои видове плодни дървета , храсти , ако последните не са били подрязани още в късна есен .

подрязване на лози
подрязване на плодно дърво

Ако имате клематиси – погрижете се и за тях . През последните години , поради промяната в климата , те също започват по-ранно развитие и може да прецените до къде и как да подрежете . Но ако ви притесняват еветуални студове – не бързайте .

клематис

През този месец може вече да се засаждат растения , закупени на гол корен – дървета и храсти . Стига времето да позволява , както и преди съм казвала – да не е мокра почвата , да не е прекалено студено , дърветата и храстите , засадени на гол корен ще се прихванат много по – добре и гарантирано . Освен това цената им е много по-ниска от същите , но отгледани в работни контейнери .

Сега е и подходящото време за засаждане на рози , също на гол корен .

Ако времето не позволява за извършване на всичко това , то тогава може да работите на закрито . В момента в големите търговски вериги се предлагат различни грудки на летни цветя , които може да засадите в саксии , да подготвите за подходящото време за засаждане на открито и да се радвате на прекрасните им цветове през летните месеци . Бегонии , лилиуми , далии …

Ако имате оранжерия , там може да започнете отглеждането на първите зеленчукови растения . Вероятно , като опитни градинари , още предишния месец сте засяли семената им . Може също така да засеете и семената на някои летни растения , за да е готов разсада им за изнасяне на открито при подходящо време . Тагетиси , кученца/ антиринум , ибериси , арабиси , лавандула …

Ако оранжерията е отопляема , може да засадите отново и мушкатата , които сте запазили през зимата по метода – гол корен .

Както вече писах в статията за отглеждане на вистерии , сега може да , ако още не сте , подрежете и оформите вистериите , така ,че на пролет да ви радват с изобилен цвят . Ако не сте подрязали декоративните треви , които искат силни резитби , направете го , за да позволите на новият прираст да израстне навреме и незатормозен от миналотодишни излишъци .

Огледайте будлеите , хортензиите/паникулата , ако по някаква причина не сте успели да подрежете розите , не се бавете . През последните години се наблюдава много ранно развитие на розовите храсти . Започва от върха и , при слани, именно той загива първи . После възстановяването им може да е спорно и не напълно . Може да се отрази и на цъфтежа . Имам лош спомен от една година , когато по обективни причини не успях да направя есенната резитба на розите в нашата градина . На следващата година февруари започна много топъл , подлъга ги . Те започнаха своето развитие , но мартенските студове ги върнаха назад . Цъфтежът им през пролетта и лятото не беше толкова изобилен . Подрязах ги , но вече беше късно .

И , но не на последно място , погрижете се за малините , ако имате засадени . Ние имаме в нашата градина и ще го направим при първа възможност за работа на открито .

Сега , докато пиша тази статия , навън се сипе сняг , студено е , но съм в очакване на пролетните цъфтежи , жуженето на весели пчели , галещото пролетно слънце .

аграрен инженер Антоанета Великова