Днес ще се спра на едни растения , които в последно време набират особена популярност в градините .

Сукулентите .

Това са различни видове растения , които са така устроени , че издържат на екстремни условия , както на открито , така и в защитена среда . Някои от тях са силно сухоустойчиви , освен това понасят много високи температури , но има и такива , които понасят ниската почвена влажност в съчетание с много ниски зимни температури .

В естествена среда сукулентите се разпростират от пустинните райони на южна Африка , до студените високопланински скали на Алпите , Северна Америка , Канада . Или това са места с екстремни условия на живот – много горещи и сухи или изключително студени и пак сухи . В дивата природа на България също се срещат доста представители на този вид растения .

Сега обаче ще се спра на онези , които искаме да отглеждаме на открито .

В градинските центрове има много голямо разнообразие от всякакви сукуленти за отглеждане в градината . Всички те са подбрани така , че да издържат на ниските зимни температури .

Едни от най – разпространени са различните сортове делосперма или африканската маргаритка .

Наричат я така поради приликата на красивите и дребни и изобилно цъфтящи цветчета с тези на обикновените маргарити , които може да са розови , цикламени , жълти … Това растение има сочни , светлозелени удебелени листа , в които се задържа много сок . Лесно е за отглеждане и обикновено се използва за озеленяване в скален кът , почвопокривно или пък като бордюрно растение . Цъфти дълго време – от началото на лятото до есента . На следващата година , поради силния му растеж , може да бъде подрязвано и оформяно , така ,че да не завладява големи пространтва .

Други представители на сукулентите , които също се използват за озеленяване в градините са седумите . Те са и широкоразпространени в естествена среда в планински , полупланински райони на Европа , Северна Америка , Канада . В България в скалистите местности на Рила и Пирин , ако потърсите , също ще откриете представители на тези растения .

Седумите са различни видове . С кръгли дребни листенца , с издължени сравнително тънки листенца , сбити стъбла пълзящи по земята или такива , които може да израстнат дори на двадесетина сантиметра над почвената повърхност . Всички обаче цъфтят . Жълти , розови , бели цветове . Разнообразието им е голямо .

В зависимост от това как ще искате да ги приложите в градините си , може да подберете видовете – дали ще са изцяло почвопокривни – с бърз растеж и разпространение или в скален кът , бавен растеж , да имат височина .

Цветовете на самите листенца също са в голямо разнообразие Не са само зелени . Могат да бъдат червени , лилави , жълти , а в последните години златисти . Именно златисти , не просто жълти .

Седумите са много подходящи за ,,обличане,, на каменни ниски стени . В гнезда , между самите камъни , може да се постави почва , в която да се засадят седумни растения .

В скален кът може да се направят различни зони с различни видове , но имайте предвид , че както и да ги използвате , и те , както всички останали растения , имат нужда от известни грижи . Не прекалявайте с водата , на първо място . Но и не ги оставяйте без никаква , особено ако летата са прекалено горещи и сухи . И те имат своя капацитет на издържливост, но не са безсмъртни .

Като цяло сукулетнтите растения са много устойчиви и непретенциозни . До сега в практиката си не съм забелязала да са нападани от вредители . Но пък и аз редовно прилагам растителна защита на всички растения . При някои с цел превенция .

Когато купувате сукуленти се информирайте относно устойчивостта им на слънцеогряване . И при тях , както при всякакви други видове растения , има такива , които искат цял ден слънце и не понасят сянка . Има такива , които искат само ,,сутрешното,, слънце и силните му лъчи през целия ден ще затормозят развитието им .

Относно почвата , в която да се засадят сукулентите . Имайки предвид местата им на произход , се съобразявайте , че почната трябва да е по-лека , оцедлива , някои предпочитат дори леко кисела .

Друг вид сукулент , който напоследък навлиза смело в градините . Прекрасната левизия .

Разкошна малка градинска принцеса . Все още не напълно адаптирана за нашите условия . Може да я отглеждате в саксии на открито , но и да я приложите като акцент в скален кът .

Това са растения , които цъфтят с атрактивни нежно розови цветове , високо над розетката от месести листа . Лично аз съм я отглеждала в саксия в продължение на три , четири години , но за съжаление не е така многогодишна , както другите сукуленти – седуми и делосперма , примерно .

Още един представител на сукулентите за градината . Родиола . Това растение достига височина до тридесет сантиметра . Цъфти с жълти цветове , издържливо до полусянка . Среща се в естествена среда и у нас . Освен това има лечебни свойства .

Семпервирум – много нежно , красиво растение , чиито малки , кълбовидни розетки придават акцент във всеки скален кът . Ако се приспособи успешно в градината , започва да се разпространява бързо чрез нежни стъбълца , на върха на които се образуват следващите розетки . Освен това цъфти с красиви , малки цветчета . Обича пълно слънце , топло място и е много лесен за отглеждане . Специално за този сукулент категорично не пркалявайте с водата , почвата под него трябва да е добре дренирана и оцедлива .

аграрен инженер Антоанета Великова